20. 5. 2024

Srpnová rána

Ještě není tma.

Slunovrat je už dávno pryč, ale den má nad nocí pořád navrch – má ještě patnáct hodin.

Svatá Anna už dávno prošla kolem a zůstal po ní ranní chlad. Léto zraje, měkne a láme se do podzimu – ale přijdou ještě teplé dny a možná i pověstná srpnová parna.

Srpnová rána jsou tichá a se studeným vzduchem ke mně přitékají lesní vůně: smrčina, doubrava, potok, a napršelo – konečně rostou houby. Cikády ponocovaly a vyspávají, zato jiřičky, vlaštovky a rorýsi už pilně krouží po vymetené obloze. Sluneční vůz se vydal na svou denní pouť, pořád ještě dlouhou, a až se vyhoupne nad hřeben střechy, možná i sundám svetr.

—ﬡ—

Srpnová rána nebyla jen jedna. Ran bylo několik a přišly rychle za sebou.

První rána byl článek na čtyřiadvaceti fórech. Ten zatím poslední fór se moc nepovedl – žádat Banderu o odpuštění, to je i na zdejší fašistické liberálně-demokratické poměry dost, ale opravdu dost silné kafe.

Druhá a třetí rána přišly těsně za sebou. Prakticky souběžně s publikací článku o tom, jaký byl Bandera gentleman, došlo ke dvěma znásilněním (Plzeň, Praha) v banderovském stylu, a to jako z udělání Banderovými krajany. Nechutných podrobností čtenáře ušetřím, stejně jsou jich plné noviny.

Čtvrtou ranou byla výzva ministra lásky, Víta Rakušana, abychom neupadli do pokušení na tyto excesy aplikovat princip kolektivní viny. Elitní narkoman J. X. Doležal v souladu s tím P.T. publiku připomíná, že násilníky nejsou všichni Ukrajinci, ale jen dva. – Věřme a doufejme, že pan Doležal nebude muset zvedat laťku a zobecnit svůj apel na nějaké přirozené číslo, které by bylo ostře větší než dvě.

Pátou ranou, byť mimo nativní pořadí, je – překvapivě – aplikace kolektivní viny právě těmi, kdo před ní v případě neoBanderovců varují. Kolektivní vina je naprosto bezskrupulózně aplikována na Rakušanku ruského původu, paní Netrebko, která v Praze nesmí – pro svůj národnostní původ – zpívat podobně, jako nesměl v Praze hrát Hugo Haas, protože byl Žid. Naprosto analogicky je kolektivní vina aplikována na tenistky, které v ČR nesmějí hrát jen proto, že jsou Rusky; v těchto případech je kolektivní vina zřejmě v pořádku, a to je ta rána.

Šestou ranou je okolnost, že činovník hlavního města Prahy neunese ani tak triviální zodpovědnost, jako je samostatné rozhodnutí o tom, zda je možno uspořádat koncert kolektivní vinou stíhané zpěvačky a jde se o tom radit jde požádat o instrukce na ukrajinskou ambasádu.

Jako sedmou a zatím poslední ránu vnímám fakt, že z úst představitele dosud nadějné opoziční strany PRO, Petra Vacka, zazněla slova, která v mých očích – a možná nejen mých – staví tuto stranu do jedné řady s ANO a zbytkem šestikoalice: z Východu k nám vždy přišly jen katastofy, utrpení a ponížení (volně citováno): další, kdo se rozhodl políbit Prsten.

Možná, že kdybych se snažil, našel bych těch ran ještě víc – mně ale těchto sedm ran srpnových úplně stačí.

—ﬡ—

Léto se láme, srpen je skoro v polovině, konec prázdnin skoro na dohled. Dny jsou ještě dlouhé, ale už se viditelně krátí.

Padají stíny. Ještě není tma – ale stmívá se.

—ﬡ—

Alef Nula

Osamělý podivín na vrcholu hory. » Medailon autora

View all posts by Alef Nula →

143 thoughts on “Srpnová rána

  1. Re: JzH

   To taky.

   Btw. když už jste to vzpomněl, byl jste tam někdy? Tím „tam“ myslím na severu…

     1. Já viděl řeku Okavango. Z letadla. Nahoře byla temná obloha s hvězdami, na východě světle modrá s vycházejícím Sluncem a dole se leskla delta Okawanga, mizející v Kalahari.

  2. Já jsem chtěla vidět Grand Kaňon…..njn, ale že všichni toužíme jen po tom k čemu s lidská ruka moc nedostala

 1. Soudruh Rajchl, tolik chválený Vidlákem, hlásá potřebu setrvání v EU. PRO připomíná další falešnou opozici. Držkatá Peterková zveřejnila Heinrichovo provázanost se státními zakázkami. EU je provázaná s NATO. Za mě Rajchlovo PRO není síla od propasti.

  1. U nas vladne Bandera -Zelensky, vyberte si ve volbach.
   Po znasilneni Zwyrtek Hamplova prohlasila , ze vlada vytvari podhoubi !!! &^#$$$$.
   A todleto se mnozi v senatu..Urcite to dlouho a pilne studovalo..Zakony.
   Tak zase podhoubova volba do prasivkovityho senatu se plne zdarila.
   Mate to taky porad na podiu.Na demon straci. Dobre se divejte a poslouchejte.

  2. Vystoupení z EU není možné, poslali by sem tanky jak 21.8.1968 SSSR, Polsko, Maďarsko, Bulharsko. Ale protože EU skoro žádné tanky nemá, nastoupily by ekonomické sankce a důrazné doporučení mateřským centrálám českých poboček zahraničních firem, aby odtud odstěhovaly výrobu. Když Němci potřebovali zatlačit na Orbána, Audi na 3 týdny zastavilo výrobu motorů v Gyoru.

   1. Re: Gerd

    Máte pravdu s tím zastavením výroby.
    Nemáte pravdu s tím zbytkem.

    Každá ekonomická zbraň se dá použít pouze v určité ekonoické konstelaci.
    Tah Makrely by odvážný, až riskantní a Orbán se posral. Kdyby se neposral a přidržel by výrobu v Györu ještě další tři týdny, asi by ty tanky z Říše směr Balaton opravdu vyjely.
    Jinak je pravdou, že mezisklady s maďarskými motory tenkrát praskaly ve švech a v Györu se předělávaly linky.
    MIMO JINÉ.

    Jinak Čížkům by ÚPLNĚ stačilo PŘESTAT prodávat svou elektriku na burze.
    Proč? Protože německé firmy jdou houfně z Říše pryč a přijmy Říše z výběru daní čeká dosti brutální propad.
    Když k tomu připočteme hrozbu ZNÁRODNĚNÍ německých fabrik, tudíž jejich nemožnost jejich odvozu, byl by delší konec ekonomického klacku na české straně.

   2. tak. to máme za to, že praotec byl lidumil, nenechal se nosit v nosítkách a už ho moc bolely nohy. postravit si barák veprostřed, bohajeho, taková pitomost. moře, moře je potřeba! copak mu to nikdo neřek?
    tak teď jsme kompletně obklíčený uhnijí. viděli jste, co dělali s anglií? a to byla anglie jeden z těch tlustších členů a přes vodu na ní nemohli. jste si jistý, že by česko ustálo jenom zlomeček z toho? protože v našem případě by to nemusel bejt jenom zlomeček, ale třeba taky totální blokáda všeho včetně proudění vzduchu.
    jestli to vypadá, jako že jsem z toho beznadějnej, tak je to proto, že vím, že ta banda fašounů je schopná absolutně čehokoliv. europský hodnoty, znáte to taky.

     1. On totiž praotec Čech sice utíkal, ale z levobřežního Polabí před germánskými kmeny z dnešního Německy, v té době od severu – Rujána až po Labe z obou stran obsazené Slovany. Od kudy došel asi na Říp ? Z Balkánu a kudy, když tam Chorvaté a Srbové před Germány utíkali ???

        1. Praotce Čecha vymyslel Jirásek a ten věděl prd. Vyčetl to u Kosmase a ten tvrdil že přišel z východu. Což Balkán není.

        2. 🙂 Tato otázka mě moc netrápí. Chovám vážné podezření, že přinejmenším po meči patřím alespoň částečně k mongoloidním hordám, které sem přitrhly odkudsi z toho strašlivého Východu a mordovaly Vacky.

         1. Před čím utíkal Čech se už nikdy nedozvíme. Základem je Kosmova kronika a i ten Kosmas to jen někde slyšel a už to bylo 500 let pryc

          1. Obdobně Jamblich či Porfyrios a Diogenes Laertios – ohledně Pythagora a pythagorejství. Oh, pardon, i Zdeněk Kratochvíl.
           Víc prostě nemáme, mj. “ díky“ Caesarovi (prý šlo o nešťastnou událost) a muslimům („…. „If those books are in agreement with the Quran, we have no need of them; and if these are opposed to the Quran, destroy them….“) – Alexandrijská knihovna. Zřejmě i “ díky“ biskupovi Cyrilovi (existuje hezký film Agora…..o filosofce Hypathii).
           Jistý Hermes (ne H. Trismegistos) napsal něco ve smyslu : Ó Egypte, kam se poděla veškerá tvoje moudrost.
           Srovnej s nacistickým či stalinistickým zakazováním a pálením knih.

           Čímž není řečeno, že vše z těchto pergamenů byla pravda, i tehdy existovali prodejní, režimu poplatní “ novináři“ . I na stélach se někdy prostě chtěli zavděčit aktualní faraonské moci.

          2. Nebo to dokonce dopisovali a predelávali dodatečně, aby někoho vymazali z paměti na věky. Psal o tom Egypťan Sinuhet.

          3. Waltari to jen od Sinuheta opsal pote, co nasel jeho rukopis doma na pude.

           A aby na tom vytriskal vic, pouzil to vickrat, jen zmenil jmena a dejiste.
           Aspon mi to tak pripadalo, kdyz jsem cetl v kratke dobe Sinuheta, Etruska a (tusim) Nepratele lidstva v kratke dobe po sobe.

       1. To nebyl jeden článek, ale teorie Dušana Třeštíka – velmi těžké váhy našeho medievistického bádání.
        Všechny archeologické nálezy svědčí, že slovanské osídlení čech proběhlo ve dvou vlnách – ze severovýchodu odněkud z polsko-ukrajinskýho pomezí a z jihu, odněkud z pannonie, tj. dnešního maďarska poněkud později.
        Třeštík pozbíral všechny starý verze „Starých pověstí českých“ a zjistil, že opravdu existujou v zásadě dvě verze, který odpovídají archeologickým nálezům.

        Neznamená to že je to sichr, teď nad tím budou přemýšlet generace dalších dějepisců a archeologů, možná to potvrdí, možná to vyvrátí.
        My už se to nedozvíme…

        1. Dukazem sou Rukopisy , samozrejme nenavideny progermany u nas , Masarykem ,Gebauerem a spol.
         Opakovane se potvrdila jejich pravost..

 2. Pohled do senkrůvny, ve která probublává nenávist, lež, póza a podobné ingredience. Není to vůbec hezký pohled. Ejhle, lidstvo. Ejhle, člověk.
  Je lepší se dívat jinam – a hlavně pod nohy.
  Aby se jeden ještě více nenamočil.

 3. Super fotočka.

  A první odstavec super.

  A pak už měl být konec…

  U čtení zbytku článku se mi ihned vybavila věta z prastarého vtipu z doby dosti tvrdého postupu komančů vůči kočujícím cikánům, kdy starý cikán po několikerém chválení projevu soudruha předsedy pronesl krásnou větu:
  „Ój, tak dobre hovoril a takto to posral…“
  No, já vím, že vy za běh událostí nemůžete, že to vše pozorujete úplně stejně, jako onen Sunrise, abych byl trochu světový…

  1. Pro mě je celý článek v souladu. Kdopak ti může za potřebu úniku od skutečnosti libtardismu?

  2. Velmi tvrdej byl ten postup, dostavali vse prednostne ,byty a kdykoliv ,
   behem bytovy krize a s vyhodama a gondolani si kupovali milionovy vily na Barrandove. Cikansky baroni bohatli zase jinde , kdyz mohli tahnout i na zapad ,
   bez problemu a za kseftama …Ovsem tvrdej postup musi bejt..

 4. Vacek z ProLibertate? A co je na něm zvláštního? Odpadlíci vždy byli, jsou a budou. Lidé mohou zklamat, ale idejím buď věříme nebo ne. Ty na odpadlících nestojí.

  1. Odpadlik je odpadek. Nejdrive slouzil a potom zase neslouzil , nebo slouzi jinym.
   Na odpadkach nepostavis…

 5. „Objektivita“ tzv.historika Davida Svobodu PH.D (ciciak ročník 1977) , jeho bádateľské zameranie je povrchné a rozporuplné. Historikov ,ktorí pracujú na úlohách očisty tatka banderu je viac. Za všetkým hľadajte peniaze. On je taká ľudská mršina o ktorú nezakopne ani nakazený pes besnotou ……..

  1. len doplním: pracoval som v AU SAV (archeologický ústav) a viem ako sa kládol dôraz (1972 – ) na správnu ideologiu vo vede, to bola priorita!!!! Dnes máme podobných lúmenov typu Davida Svobodu …….

 6. Ještě že sem chodím. Odkaz na to fórum jsem následoval a článek přečetl cely – poučné. V paměti uchovám perlu: Ukrajinský nacionalismus je pluralitní. Byl to bohatý týden – MV mě obohatilo o termín „Český předsudečně nenávistný ekosystém“. O to bych přišel, kdybych sem nechodil. Díky.

 7. Srpnová rána.
  Léto se hroutí
  klouby se kroutí,
  v pecku plamen
  v hrudi kámen.
  Tuhé rysy.
  Vládní krysy
  kladou miny
  pod komíny.
  Molekulou budeš topit!
  Už se ani nechoď opít!
  Nebudeš mít za co!
  Potvrdí to Groessling Laco.

 8. z Východu k nám vždy přišly jen katastofy, utrpení a ponížení (volně citováno):

  Tohle je opravdová síla a zaujala mě. Chce snad dotyčný tvrdit, že platí opak a z východu jsme se někdy dočkali něčeho pozitivního? Skutečně v myslích nějakých našich spoluobčanů natolik sídlí alternativní myšlení, že dovedou vidět něco pozitivního z východu? Absurdní.

  1. Cyril a Metoděj, osvobození od nacismu, budhismus, spodní prádlo, papír, hedvábí. První civilizace byla na východ od nás – Mezopotámie. Ještě vám není něco jasné?

   1. Naproti tomu ze západu sem přišlo několik pokusů o vyhlazení našeho národa a zbytku Slovanů obvykle ze strany primitivních germánských tlup.

   2. Re: HvW

    Cyril a metoděj sice přišli z jihu, ale to je úplně jedno.
    Já do vás jen ryju, abyste moc nezpychnul a nemyslel si, že jste přes noc zkrásněl.

    1. Byzanc (Soluň), stejně jako Levanta, se označuje jako východ, Blízký východ. Na rozdíl např. od Dálného východu.

     Chomout, veledůležitá věc. Přišlo sem pravděpodobně z Číny.
     Znásobilo efektivitu zemědělství, to tak vyplodilo přebytky, z nich pak byly financovány třeba katedrály…
     Ostatně obdobně Teng Siao Pching – nejprve to byly přebytky získané zintenzivněním zemědělství, postupně pak různé společné podniky, restrukturalizace, systém dvojích cen atd atd.
     Na rozdíl od fantasty (revizionisty ?) a masového vraha Mao Ce Tunga, ten chtěl “ slévárnu“ v každé vesnici. To bude možná možné, ale až výrobní síly, prostředky dosáhnou vyššího stupně vývoje.

   1. Šafr a jeho fóry, je pravda, že libodémo není nic jiného než softforma fašounství, zatím.Moje babička kdysi říkala, kdyby Hitler nešel po Židech,tak mu dneska postaví sochy.A já to tehdy nechápal.Dnes už ano.

   2. Co to má moje holka za nápad,
    dívat se pořád jenom na západ,
    říkám jí prostě bez frází,
    že na východě slunce vychází…

    A hlavně že jsme tábor míru,
    i když máme v kapse díru,
    zato pevnou víru
    že my jsme tábor míru
    https://www.youtube.com/watch?v=UP4G83b5Qhc

    aktuální po více než 35 letech …

    1. Škoda, že se toho Skoumal nedožil,ten by čuměl.Ale on by patřil k libtardum,jako ostatně 90% umelcůch, tož tak.

     1. Míchal
      Akorát namísto dvojverší

      Tak sedí vprostřed svýho pokoje
      namísto whisky láhev Prazdroje

      by zpíval

      Tak sedí uprostřed svý garsonky
      namísto piva láhev Mattonky

   3. Alefe,
    Jistěže ve světě nakonec zvítězí pravda,
    ale až dokáže to, co dokáže lež.

    1. Přesto se vyplatí o ní usilovat. Fascinuje mě, jak někdo může být tak stupidní a požadovat aby J. Nohavica vrátil Puškinovu cenu. To by si musel nadělat na hlavu a popřít celý svůj život.
     Tahle píseň nikdy neztratí platnost.

     1. Tlak na něj je velký, dokonce vadí i to, že se prý punktuje s Tomiem Okamurou ( zvolen řádně ve volbách) a dalšími, kteří nás ženou do náruče Ruska.

      Vysvětlení, 24.8. má Jarek vystoupit v našem kraji, na zámku v Litomyšli. ( vyprodáno za 2 dny) A ten samý den je prý den Nezávislosti Ukrajiny. To si Jarek dovolil dost, místo aby v černém flóru trpěl, udělá si koncert. Takže proti němu petice “ uvedomelych “ občanů , ( ukazka viz nahore) každý z nás prý může pomoci chránit Ukrajinu bojkotem umělců a sportovců, kteří vyjadřují kremelskemu režimu sympatie a ostrakizovaná je dokonce i firma Zámecké návrší, která koncert zorganizovala. V den koncertu bude asi 300 metrů od místa konání koncertu truc akce na podporu Ukrajiny zorganizovaná těmi uvedomělými autory petice. ( 5 kusů)

      A takhle si tu žijem.

   4. Samozrejmost , /co prislo z vychodu/, neni potreba tvrdit , potvrzovat .
    Zbytecny dokazovat. Jenom dal zivat nudou.
    Snaha o neco takoveho , znamena predevsim ochocit si snahu ,
    nekolika vzdelanych a chytraku , skocit jim ochotne na spek.
    /Kazdymu fackovi/.
    Ochotne a vzdy dokazovat svou naucenou yntelygenci.
    Tim fackove kazdyho lehce zmanipulujou na svoji uroven…
    Hrat jejich hru , jimi provokovanou , reagovanim na jejich spek a navnadu..
    Hrajou na ne jako na skripky../I na mne/.

  2. no spíše platí, že zlo zatím většinou dorazilo ze západu na východ. marx a engels, lenin přijel dělat VŘSR vlakem ze švýcarska, desítky milionu mrtvých civilistů má od 2.sv.v. na svědomí usa. genocidu, hladomory a bídu v africe z významné míry zanechali kolonizátoři , koncentrační tábory a hitler jaksi taky nespadl z mongolska

    1. Marx a Engels byli dobro.
     Takový to německý.
     S hromadama mrtvol. Němci to jinak neumí.
     Patříme na západ!

     1. V Německu prý postavili Marxovi nový pomník. Čekám, kdy dostane pomník i hrdlořez Rudolf Slánský. Sice tak trochu vrah, ale náš vrah. Myslel to dobře.
      Ách jo

   1. Engels bojoval – válčil, ale Marx ?
    Co potom náš Pán Ježíš Kristus, mohl za to, co se dělo později v jeho jméně ? Nebo někteří “ svatí“ pohlaváři a soupuníci Církve, “ svatý“ Konstantin – masový vrah, prý nechal zaživa uvařit svou manželku, pokřtít se nechal až na smrtelném loži, když už nemohl spáchat žádný hřích .
    Marx toho o komunismu moc nenapsal, žádnou kvazikomunistickou komunitu nezaložil, prý nebyl ani jednou v nějaké továrně, nechal se vydržovat mimo jiné Philipsem a prý spekuloval na burze (ale ti Newton, toho tam obrali o značný majetek…)…..

 9. Valí se rána za ranou
  nespravíš to ani Guaranou
  ba ani soustem tataráku
  a ani ničím od sporáku.

  I když nastavils druhou tvář
  nemáš nad hlavou svatozář
  vypadáš jak blb na entou,
  co skládá lístky za plentou.

  Zbývá jen sám se chopit moci
  jedno, zda ve dne nebo v noci,
  vyplenit hnízda zaprodanců,
  nezůstat jenom u kopanců.

 10. Nechci dělat chytrého, ale první rána byla příčinou všech ostatních ran.

  Když při chůzi se schodů klopýtnete na prvním, tak můžete dopadnout zle.

  Čin čertu dobře, peklem se ti odmění.

  1. Ukrajinci nejsou hloupí, ale asi naivní.

   ………. Co se však týče vojenské aliance NATO a EU, 71 % respondentů uvedlo, že NATO a EU sledují pouze své vlastní zájmy a jednoduše využívají Ukrajinu pro své vlastní účely.

   Celkem 61 % uvedlo, že si myslí, že NATO a EU podporují Ukrajinu pouze proto, že je pro ně situace výhodná, a věří, že NATO a EU se mohou zapojit do tajných jednání s Ruskem.

   Pouze 29 % respondentů věří, že Ukrajina vstoupí do NATO během příštího roku….

   ………..Ukrajinci, kteří se průzkumu zúčastnili, byli také velmi pozitivní ohledně svých názorů na Spojené království a Spojené státy, přičemž 81 % věří, že obě země jsou důvěryhodnými spojenci…..
   Exclusive: Majority of Ukrainians Mistrust NATO and EU

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/08/13/vetsina-ukrajincu-neduveruje-nato-a-eu/
   Jak Američané odešli z Afghánistánu?

   Nejdelší americká válka skončila potupou. Jak Tálibán přelstil …

    1. Josef původní napsal:13 srpna, 2023 (13:12)

     Dva roky poté: Tlumočníci, které jsme nechali v Afghánistánu, to mají za zradu

     …Jsou úplně vyloučeni ze společnosti, dívají se na ně jako na kolaboranty. Tak popisuje předsedkyně Spolku Vlčí máky situaci Afghánců, kteří pomáhali našim vojákům, ale do Česka se po obsazení země Tálibánem nedostali……

     https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-dva-roky-pote-tlumocnici-ktere-jsme-nechali-v-afghanistanu-to-maji-za-zradu-235264#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest232_sticky_header_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

     1. A jak jinak by se na ně mělo okolí koukat, když kolaborovali s okupanty?
      A jak je vidět, ona ta záchrana převezením do zahraničí nebyla nutná, když jsou pořád naživu a dokonce v kontaktu s organizacemi ze zemí okupantů.
      Stejně by mě zajímalo, kdo vybíral koho AČR odveze a koho ne?

       1. Bylo to šlechetné. Ale moc štěstí to nepřineslo, jedněm ani druhým.
        Vykořenění Alžířané trpěli nostalgií po staré vlasti. Nepřáli si žít někde v Evropě.
        A jejich potomci se dodnes nevstřebali do francouzské společnosti. Jen výjimečně.
        Situace se nezlepšuje, vnuci a vnučky zažívají těžké pocity vykořenění. Za domov nepovažují ani Francii, ale ani dnešní Alžírsko.

   1. Každý sleduje své vlastní zájmy a náhodou se zájmy Ukrajiny a Západu (včetně ČR) protly.

    Čili docela rozumím argumentu, že už jsme Ukrajině pomohli dost a další pomoc je pro nás kontraproduktivní, jsem ochoten s takovým člověkem polemizovat a hledat společné východisko, kompromis.
    Pokud ovšem někdo tvrdí, že Ukrajina při své sebobraně není v právu, východisko najít nelze. V reálném světě se s takovým člověkem zkrátka nebavím a pokud někdo zajde dál, inu – who cares.

    1. „Pokud ovšem někdo tvrdí, že Ukrajina při své sebobraně není v právu, východisko najít nelze.“

     Přesně toto je argument lidí, pro něž dějiny začínají únorem 2022. Dovolte v té souvislosti pár otázek:

     -Jak byste například doporučoval řešit genocidu ruskojazyčného obyvatelstva na UA?
     -Jak byste řešil problém práva národů na sebeurčení?

     Než si rozmyslíte odpovědi, zkuste si alespoň v duchu prožít následující scénu:

     Kráčíte ztichlým večerem po téměř prázdném parkovišti ke svému autu, když náhle zaslechnete kdesi za zády kroky.
     Otočíte se, a než se nadějete, máte v zorném poli několik mužů s podlouhlými předměty v rukou. Kráčejí směrem k vám.
     Vypadá to špatně, ale vtom se ze skupinky ozve hlas:
     – Klid, nechceme vám ublížit, tyhle věci máme jenom na svou obranu.

     Ale chování, řeč těla těch lidí svědčí o něčem jiném, než je obrana. Obstupují vás, pohazují klacky ve svých rukou a manévrují tak, aby vám odřízli ústupovou cestu.
     Vy jste studoval a cvičil boj zblízka a máte s sebou teleskopický obušek.
     Podle zásad moderní sebeobrany, které učí snažit se, pokud to lze, vyřešit konflikt jednáním, zvednete před sebe ruce v odmítavém gestu a nahlas řeknete: „Nechci s vámi mít konflikt, nechte mne v klidu nastoupit do auta a odjet.“ (Viditelné odmítnutí boje je důležité, kdyby poblíž byly kamery a došlo na lámání chleba, aby se jasně vidělo, že jste nebyl iniciátorem konfliktu)
     Skupina mužů se zbraněmi v rukou, výhradně pro potřeby sebeobrany, jak uvádějí, vás verbálně ujišťuje o dobrých úmyslech, ale fyzicky vás soustavně obkličuje.
     Ze skupiny se vydělí malý, možná i slabý jedinec s baseballovou pálkou v ruce, zjevně provokatér, a za tichého povzbuzování zbytku skupiny míří přímo k vám.

     A teď se ptám: budete čekat na první úder baseballovou pálkou, nebo vytáhnete teleskop a v zájmu zachování své integrity zaútočíte (to jest – budete „agresorem“)?

     Rozhodně vám nepřeji, abyste takovou situaci musel někdy v životě řešit. Ale zkuste zvážit, zda Rusko nebylo před vpádem na Ukrajinu postaveno do podobné situace.

     1. Ve sportovni terminologii existuje pojem „vynuceny fault“ ….
      V pravni terminologii existuje pojem „Obrana v prípade zavineneho nebo vyprovokovaneho utoku“ …
      Z toho mi vyplyva, ze obrancem je RF 😉

     2. Pokud není možná domluva, nezbývá než odchod. Lépe civilizovaný formou odprodeje nemovitého a převozu movitého majetku než něco na způsob odsunu/vyhnání, známého z ČSR. Důsledky toho, kdy se právo části obyvatel na secesi nadřazuje státní suverenitě, vidíme i jinde, kde zrovna třeba Západ má máslo na hlavě.

      Hlavní zásadou moderní sebeobrany je do konfliktu se vůbec nedostat. Situaci řešit útěkem do bezpečí (to není žádná hanba) a s agresory si to vyřídit později za kontrolovaných podmínek a jinak, obvykle právní cestou. Coby držitel zbrojního průkazu a někdejší laxní absolvent nějakých bojových umění nemohu mlátit dosud neagresivní pány na ulici, to bych o zbrojní průkaz přišel. A ano, v podobných situacích jsem byl už několikrát.

      Nicméně tahle analogie je zcela nepřípadná. Konflikt se odehrává na území Ukrajiny a situace je stejná, jako by pánové s dlouhýmu předměty vyrazili dveře a vstoupili do domu.
      Zde je legitimní, legální (pravděpodobně i v obraně nepřející legislativě ČR) a venkoncem rozumné je postřílet, dokud útok trvá.
      Bohužel nemáme světového četníka, který by územní suverenitu vymohl, takže je to na zjevně slabších obráncích ukrajinského domu. Tím pádem jim nyní prominu mnohem víc, než bych jim prominul dříve.

      1. Okolo jdoucí mě rozesmál. A já žiji v tom, že světového četníka máme. Že k dnešku vlastní víc než 1000 po zuby ozbrojených vojenských základen strategicky rozmístěných na celé Zeměkouli.
       A že je mu to pořád málo a chtěl by další. Nejenom na Krymu, ale i na Donbase. Aby mohl funět zlému Rusovi za krk ještě drzeji a radostněji.
       ***
       Cvičení armád NATO, kdy přes ČR táhly kolony bojových vozidel, bylo prezentováno jako “ Odstrašování Rusa v Pobaltí”.
       Možná by měl už jít světový četník s tím strašením do p@dele. Ne všude to dobře snášejí.

       1. USA by od konce WW2 byly rády světovým četníkem, ale na to nemají sílu, výzbroj, odvahu, lidi ani morálku, a v posledních letech, zhruba od neslavného konce Bushe 2 v Iráku, ztrácejí i ambice.
        Mají výhodu, že jsou kulturně přitažlivé a mnoho států přímo touží po U.S. Army základně na svém území (kdyby se mě někdo ptal, toužím taky).

        Ale o světového četníka nejde ani omylem. Viz Afghánistán.

      2. Vy se mi z toho tak trochu vykrucujete, situace je jiná; a to taková, jak jsem popsal: jste obstoupen bez možnosti útěku. Netvrdím, že útěk je hanbou, ale tu možnost v oné analogii nemáte. Proto se ptám, zda budete čekat na to, až poletí první úder klackem. – Nebudete; nečekal byste, dobře to víte, zahájil byste preventivní útok, protože jinak byste v situaci, kterou jsem popsal, neměl šanci (a každý soud, pokud by byl prost „bočních tlaků“, by vám v takové situaci dal za pravdu). Ostatně nemyslím, že byste dal přednost ztrátě zdraví nebo dokonce života před ztrátou zbrojního průkazu.

       Státy nejsou lidé, v této rovině má analogie kulhá. Ale Rusko, na rozdíl od člověka, nemá možnost útěku. V mé analogii právě Západ – NATO je ten, kdo prohlašuje, že zbraně má jen na obranu (třeba F35 a letadlové lodě, to jsou typicky obranné zbraně, že), a přitom se neustále přibližuje k hranicím Ruska a zkracuje možnou reakční dobu na svůj úder. Je to smutné, ba dokonce tragické, ale Rusku nebyla dána šance vyřešit tu situaci jinak, než útokem na Ukrajinu. Jinak by totiž dříve či později nastal stav, kdy by Rusko mělo na svých hranicích zbraně, na jejichž útok by nemohlo reagovat, a bylo by vydáno NATO na milost a nemilost. Co by to prakticky znamenalo, lehce si domyslíme, zvážíme-li ochotu Západu dodržovat smlouvy, o nepísemných slibech ani nemluvě.

       Tragédie Ukrajiny spočívá v tom, že přijala úlohu klacku, kterým se Západ rozhodl ohrozit Rusko, a Rusko ten klacek láme, a bohužel, se všemi důsledky, které z toho plynou.

       Odchod civilizovanou formou, formou odprodeje a převozu majetku, možný jistě je, ale je to čistě individuální záležitost. Není myslitelné, aby takto svou situaci vyřešilo např. veškeré civilní ruskojazyčné obyvatelstvo Donbasu, které bylo po několik let vystaveno masakrování ze strany určitých složek ukrajinské armády.

       Že nastalou situací trpí především Ukrajina, nelze popřít. Ale ve veřejné debatě (až na řídké výjimky) postrádám analýzu příčin, které k současné situaci vedly.

       1. Alef Nula: takto podané je to jasné ako dobre mierená facka, ale, ale … tu ide o Rusa ,ktorý je menej než zver, a preto musí byť vždy jasné, že Rus je agresor. Viete koľko krát som takto argumentoval ako Vy aj v mojej blízkej spoločnosti? Proste idú svoju propagandu podľa RTVS, Sme etc……… proste totálne zmagorené osoby 🙂

       2. Nevykrucuji, součástí sebeobrany je nenechat se vlákat do pasti. Kdyby se přesto nepovedlo, nemohu tasit první, to přece víme už od Divokého západu, a i jsem to napsal. Ve chvíli, kdy tasíte první, a to ještě ve vaší nastíněné situaci člověka s nějakým pásem bojového umění proti mladému floutkovi, vám soud za pravdu nedá a přijdete nejen o zbroják, ale i o svobodu. To je ale téma jiné diskuse.

        Rusku nepatří nic mimo jeho hranice a stejně tak bych protestoval proti útoku USA na Kubu.

        Jakmile se pustíte na tenký led zpochybňování státní suverenity, můžete zpochybnit vše – kdykoliv v historii najdu příklad ubližování (nebo dokonce potenciálního ubližování) menšině; od Němců v Českém království, přes Čechy v RU monarchii, přes Němce v ČSR, přes Čechy v odtržených Sudetech až k Němcům po roce 1945, kdy vzájemné animozity vyústily v brutální odsun bez majetku.

        A pak už platí jen právo silnějšího.

        1. „stejně tak bych protestoval proti útoku USA na Kubu. “

         Tak mazej protestovat, ty jelito:
         Lybie, Irak, Afghanistan, Jugolavie, Nicaragua, Costa Rica, Panama, Belize, Guatemala…

        2. Takže upálení etvických Rusů v Oděse je u vás v cajku, protože to udělali Ukrajinci uvnitř svých hranic ? Tedy asi ne v cajku, ale nikdo nemá právo na žádnou reakci ?
         A co je pro vás lepší, když přežijete i s nepěknými vyhlídkami na soud nebo když se necháte zabít ?
         Informace že minské dohody západ uzavřel jen aby měl čas na zbrojení k vám došly ? Co vy na to ?

         1. Nemůže být samo o sobě považováno za casus belli. Krom toho, ohledně téhle aféry už jsem slyšel mnoho různých výkladů.

          1. Nic takového jsem nepsal. Pouze nesouhlasím s označováním Rusů jako jediného jasného viníka.
           A psal jsem tři věci odpovídáte na jednu a ještě že „jedna paní povídala“. O Oděse jsou jasné dokumenty. Já také slyšel jak byla Hepnarová hodná holka, ale co udělal to fakt nesnižuje.

          2. Odpověděl jsem už jinde.

           K tomu Minsku – to je úplná hloupost. Západ (tedy jediné funkční armády, které má USA a UK, neboť Izrael ani Turecko se tady nedají počítat) zbrojí minimálně; stačí si jen porovnat s výdají na zbrojení na sklonku WW2, jde o dva řády jiná čísla.
           Co udělal, je, že si vyprázdnil sklady starých zbraní. To je asle zase výhodné především pro Západ. 🙂

          3. Jako že to Merkelová a jiní nepřiznali ? Že Rusy podcenili je věc druhá.

          4. Opravdu nemáte nejmenší potuchy o obranné politice. 🙂
           Merkelová jako pacifistka držela výdaje na armádu hluboce pod 2%, ke kterým se zavázala v rámci členství v NATO a skrze nezkušené nebo lajdácké ministry zahraničí v podstatě Bundeswehr dorazila. Uršula von Leyen to doklepla definitivně a to byla tuším 3. vláda Merkelové.

          5. Ty urážky si laskavě odpusťte, také nepíši že lžete a snažím se brát co píšete jako názor.
           Nepsal jsem o politice Merkelové, ale že veřejně přiznala, nejen ona, že minské dohody nezamýšleli dodržovat.

        3. Tyhle všechny krásný kecy pozbyly platnosti s anexí Kosova.
         Nemůžete mít Kosovo a nemít Krym.
         Nemůžete bombardovat Bělehrad a nemít bombardovaný Kyjev.
         Tehdy skončil mezinárodní pořádek, na který se odvoláváte.
         Teď se rodí pořádek nový.
         Nikdo neví, jak bude znít.
         Možná bude jednou ze zásad, že ukážete malou ampulku a začnete bombardovat Írák.
         Možná ne.

         1. Kosovo je přesně ten příklad, o kterém píšu výše, že má Západ máslo na hlavě v téže situaci.
          Nicméně i zde vidím malý rozdíl mezi OSN podpořenou akcí, umožněním secese, aniž by šlo o útok státu, který později enklávu připojil – o což se snaží Rusko.

          1. OSN podpořená akce ??? Můžete nějak konkrétněji sdělit čím OSN bombardování Srbska podpořilo, prosím ?

          2. Okolo jdoucí napsal:13 srpna, 2023 (21:31)

           Svatá prostoto.

           PS končím, s vámi ztráta času.

          3. Můžete mi, prosím, vysvětlit co má nějaká mise OSN vzniklá 10.6.1999 ospravedlňovat na bombardování od 24.3.1999 ? Děkuji.

          4. Kosovo je příklad státu, kdy útočil někdo, kdo na jeho území zřídil obrovskou vojenskou základnu a dosadil vládu válečných zločinců.
           Ovšem je to jen jeden z mnoha příkladů.

        4. Ad sebeobrana: pokud jde o „past“, souhlasím. Ale ne vždy to vyjde, ne vždy je situace produktem vašich rozhodnutí. A pak nevěřím, že byste v reálné situaci upřednostnil ztrátu zdraví/života před ztrátou zbrojáku/svobody. – Moje nevíra v této věci ovšem nic neznamená; přeju hodně štěstí.

         Zpochybňování státní suverenity je tenký led, souhlasím; a Západ v té věci jde Rusku inspirativním příkladem. Platí ono známé – duchů, jež vyvolal jsem, nemohu se zbýti. Rusko se rozhodlo (není to korektní formulace. Ne Rusko, ne Rusové, ale skupina, která v Rusku vládne) zpochybnit cizí státní suverenitu dříve, než někdo jiný zpochybní státní suverenitu a samu existenci Ruska (a tendence, snahy, plány na to jsou – např. Krvavá Madla se tím ani netajila).

         Neměli jinou možnost.

         1. Zatím to vždy vyšlo. A opakuji – první ranou bych zaručeně přišel o zbroják a svobodu, zejména kdybych tou první ranou závažně ublížil.

          Ano. Rusko zaútočilo na cizí stát a proto je morálně správné obránce podporovat. Jestli je to moudré, účelné a jestli si to můžeme dovolit, jakož co vše na to vsadit, je jiná otázka, otázka pro politiky a lépe státníky. Ale z hlediska morálky je situace čistá.

          Pokud nová realita zahrnuje bezohledné použití práva silnějšího, pak jsme zase v jiné situaci a spolupráce se Západem nám může být jen ku prospěchu.

          1. Tím posledním odstavcem jste to podělal. A kousl jste se vlastním čenichem do vlastního ocasu.

          2. Nikoliv. V tomto případě jsou vzácně ve shodě řešení morální a efektivní.

          3. Tak snad to příště už ani nebude potřeba, a kdyby přece, snad to znovu vyjde. – Já jen, že kdyby se náhodou stalo, že první dopadne rána od útočníka, zbroják a svoboda už vám možná budou k ničemu. To je samozřejmě věc osobních preferencí a je to na vás.

           Váš pohled na morálku, alespoň v tomto bodě, nesdílim – stejně jako pohled na spolupráci se Západem. V morálce zřejmě bude jádro sporu.

          4. Eskalovat zbrojení, zastrašovat, ostrakizovat umělce a sportovce, krást jachty, zabavovat majetky a vily, uplatňovat právo silnějšího. To je tedy morálka, anonyme. Příště to zkuste jinak a lépe, nebo bude za chvíli s Rusem každý. A okolojdoucí taky. Družit se s bezohledně používajícím práva silnějšího, no doufala jsem, že v 21. století bude lidstvo dál. Regres od let 60. Velký regres.

          5. Alef: V tom případě, dokud žijeme v demokracii, můžeme se o svých východiscích dohadovat a vysvětlovat si je a celkem v klidu směřovat ke konsensu, byť by jím mělo být jen uctivé nepochopení.

           Až dojde na absolutizaci práva silnějšího, pravděpodobně budeme nositele vašich názorů opět odsouvat. Tentokrát na Východ.

           Vůbec si nepřeju, aby na to došlo.

          6. Vidíte – zrovna jsem vám chtěl napsat skoro totéž, jen světová strana měla být opačně. – Ta první osoba čísla množného je prostě neodolatelná, viďte?

         2. Třeba Tachecí hlásá, a není sama, že je nutné Rusko porazit, potom rozdělit na sektory a v jednotlivých sektorech pracovat na debolševizaci.
          Když se to podařilo po porážce Hitlera v Německu, klapne to i v Rusku.
          Běžný Rus totiž prahne po samoděržaví a tak západní demokraty čeká tuhá práce.
          Každopádně Tachecí, Fištejn , Mitrofanov a podobní nechtějí Rusy vyhubit, jenom jim pomoci, aby si srovnali hodnoty. Prostě bratrská pomoc, nó…
          😎

          1. Až zaútočí Tachecí na Rusko a dotkne se jen špičkou nohy nebo hozeným perem jeho území, budu brojit proti Tachecí a zastávat se Ruska. 🙂

           Snad dále netřeba v této absurdní větvi debaty pokračovat.

          2. Jenže v okamžiku, když k tomu dojde, vaše zastání nebude Rusku nic platné. To je taková západní vychytralost, která (Západ) nic nestojí, ale lze ji předvádět jako morálku. Cenu zaplatí jako vždy někdo jiný.

          3. Po porážce (pohanský pojem, viz Broch) Hitlera v Německu už za několik let byl přijat a realizován Marshallův plán. Keynes něco obdobného prosazoval pro postvilémovskou Deutsches Reich. Možná…kdyby…

     3. …“ze Ukrajina pri sve sebeobrane neni v pravu“…
      Ukrajina a zvolena legalni vlada svoji sebeobranu prohrala v 2014.
      Prohra opet porizena snadno , osvedcenym a spolehlivym ,
      systemem demokracie.
      V pravu neni a byt nemuze..Ale nikoliv Ukrajina .
      Agresori vedeli ze , nasilim a masakry , cast ukru zfanatizuji…
      Ta cast pak jim bude jako ilegalni vlada slouzit jak potrebuji..
      Vlada strany , Sluhu naroda. /Predstiranim demokracie/.A.
      Zavedenim a pokracovanim teroru nasili a smrti.
      Vychodisko hledat je potom posetile.
      Hledani samozrejme neni treba.
      /Vlada teroru a Ukrajina /vetsiny ukrajinske populace ,pod ilegalni ,nepratelskou vladou cizich zajmu /, nelze ovsem davat dohromady/.
      Dale je zde otazka reseni o ktere se rusove vpadem snazi.

 11. Mozna trochu OT, ale zajimave. Ze slovenskeho Legis Telum, to je jako nas LEX : Pomaly sa stmieva.
  Aby nedošlo k omylu, sám som často znechutený z toho, ako bezbreho si niektorí vysvetľujú slobodu slova, širia urážky, nepodložené obvinenia, dokonca sa vyhrážajú.
  Riešenie tohoto problému má byť ale vecou trestného práva ak tým spáchajú tresntný čin, nie cenzúry. Biedna vymožitelnosť práva sa v štáte nevyrieši prekrytím cenzúrou.
  Začala sa ideová mediálna delostrelecká príprava. Tak ako ju my od legálnych zbraní dôvorne poznáme.
  ———————-
  Citujem:
  1. „Dôveryhodné informácie sú základom na vytváranie rozumných názorov – a teda základom demokratickej diskusie,“ – kto rozhodne ktorá informácia je dôveryhodná? Ktorý názor rozumný? Úrad cenzora? Teraz nehovorím o viere v plochú zem. Ale napríklad po teroristickom útoku vo Viedni média svorne uvádzali, že terorista mal zbraň aj strelivo zo Slovenska kde ho kúpil v obchode. Naše združenie ako prvé tvrdilo že je to prakticky nemožné a bude to určite inak. Nakoniec sa naša „nedôveryhodná“ informácia ukázala nielen pravdivá ale odhalilo sa dokonca ze naše bezpečnostné orgány na neho vopred upozornili tie rakúske.
  Ako chce niekto viesť demokratickú diskusiu keď si vopred vyberie ktoré informácie a nazory považuje za dôveryhodné? Dôveryhodnosť nie je vecou politickeho názoru, verifikuje sa a jednou zo základných validačných entít je čas.
  2. „Nikto, kto chce posilniť demokraciu, nemôže nechať občanov osamotených v boji proti dezinformáciám“ – takže inak povedané, ten občan ktorý má dôveru v prípade parlamentných volieb zvoliť si smerovanie štátu, nemôže sám zhodnotiť čo sa k nemu dostane z verejného priestoru?
  Ako si to predstavujú, máme očakávať zhoršenie dostupnosti dát a budeme dostávať už len ich interpretáciu? Ak chcú skutočne posilniť demokraciu, mali by začat výukou práce s datami a informáciami už na základných školách.
  3. „schopnosť rozpoznať a nahlásiť nepravdivé informácie by nemala závisieť od veku alebo úrovne vzdelania“ – tak tu mi mormálne vypadla lata z rúk. Udávať sa nemá, ale hlásiť sa to musí. Samozrejme ze schopnosť rozoznávať realitu od propagandy je úzko spojená s vekom (skúsenosťami), vzdelaním (predovšetkým v oblasti logiky a práce s informáciami) a inteligencie. Tak to bolo vždy, to je základ evolúcie.
  Jediný spôsob ako to zrovnať naprieč obyvateľstvom je rovno naoktrojovať čo si má o veci myslieť. To ale nie je zlepšením nejakej schopnosti, to je manipulácia.
  „Štúdia odporúča Nemecku a Európskej únii systematické monitorovanie šírenia dezinformácií na internete nezávislými vedcami a aktérmi občianskej spoločnosti s cieľom lepšie ich odhaľovať a označovať.“ – my ako združenie sme už začali, napríklad poukázaním na účelové štatistiky a prieskumy ECHA v prípade pretláčania iracionálneho a škodlivého zákazu olova. A to vrátane fyzikálnych prepočtov. Nedôveryhodnou fyzikou?
  ‐————–
  Sloboda slova nám umožňuje vidieť spoločnosť taká aká je. To, že napríklad zakazujeme zobrazovanie symbolov nezmenšuje skupinu osôb ktorá vyznáva ideológie za nimi skrytú. Naopak, motivuje ich to sa lepšie skrývať a potom sa divíme kde sa berú a ako nám tá ideológia presakuje už aj na miestach kde nikdy nebola.
  Celé to ide opačným smerom. Základ demokracie je zodpovednosť. Tá je spojenou nádobou so slobodou. Potlačenie slobody a dopadov zlých rozhodnutí na jej základe odnaučí občana zodpovednosti. Neslobodný a nezodpovedný človek už v princípe prapôvodu demokracie nie je občanom. Označovali ho úplne inak.
  Keď niekto začne vedieť lepšie ako vy čo je pre vás dobré, spozornite. Nie je to pre vaše dobro. Áno, extra v tejto predvolebnej kortešačke je 99% toho čo sa okolo nás točí zväčša neuplné alebo ide rovno o dezinformácie. Väčšina politikov hučí ako piliňáky bez akéhokoľvek návrhu komplexného riešenie. Je to tak dobre, aspoň vidíme kto za koho kope a mieru jeho neschopnosti.
  Žijeme v dobe, keď na sociálnych sieťach nesmiete uviesť cenu legálnej zbrane z obchodu inak vám zrušia účet, vo videu nesmiete zobrazit zasobník s nadlimitnou kapacitou alebo zasunutie zásobníku do zbrane či naskrutkovanie tlmiču aby vám nedali strike. Zatial čo vo filmoch kosia ľudí guľometmi a v každom diele seriálu vidíte aspoň 2 vraždy zbraňou. Ale cestou je vraj vyššia miera „pomoci s chápaním informácií“.
  Príde mi to volajaké absurdné Kefalín…
  LM
  P.s. link na stále aktuálny starší článok https://legistelum.sk/informacie-vs-emocie/
  Článok na ktorý reagujem:
  https://www.ta3.com/…/obcania-krajin-eu-ziadaju…

 12. Zdechovský: Konflikty s Ukrajinci jsou rozdmýchávány z Ruska.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Konflikty-s-Ukrajinci-jsou-rozdmychavany-z-Ruska-soudi-Zdechovsky-741163

  Jóó, Voni jsou HLAVA. Čuk A Gek našeptávali těm mládencům, stáhněte těm ženskejm kaťata!

  A Rakušan odmítá kolektivní vinu:

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministr-vnitra-vit-rakusan-kriminalita-ukrajincu.A230813_123410_domaci_nema

  Ten pán má neuvěřitelnou drzost. Nepamatuje si, co mlel před pár dny ve vztahu k ruské zpěvačce a ruským tenistkám. BOŽE!

  Za mně: Můj vztah k Ukrajinců, se kterými se občas sejdu u piva a kteří tu makají 12 hodin denně 6 dní v týdnu, aby uživili rodinu, SE NEMNĚNÍ. Jsou to lidé, kterým tenhle stát (Rakušan a ti ostatní) odmítá pomoci od mafiánů a zajistit jim rovné zacházení.

  1. Admirale, dabel je skryty v detailu:
   „Kolektivní vina v případě trestných činů neexistuje,“ zdůraznil. (ministr vnitra Vít Rakušan)“
   Z toho jasne vyplyva, ze kolektivni vina v pripade sportovnich a kulturnich cinu existuje. 😉

   1. Z těch Zdechovskýho kydů vyplývá, že ty ženský znásilnil Putin…
    Jestli se to dozví ve světě, jeho popularita zase vzroste – v sedmdesáti letech takovej bejček!
    A jezdí na medvědovi!

    1. Navádí hejna jeřábů do teplých krajin. A nikdo neuloví tak velkou rybu jako on. K tomu nekouří, nechlastá, cvičí, Zdechlina závidí.
     😀

 13. OT
  „🇺🇦 „Bude to těžký podzim“: ukrajinský ministr zahraničí říká, že ve světě přibývá výzev k mírovým jednáním s Ruskem.
  „V rámci mezinárodního práva a trestněprávní legislativy uděláme vše pro to, aby tyto hlasy utichly,“ řekl Dmytro Kuleba“

  1. Informace pana Davida Svobody, že Ukrajina je strážkyní západního étosu je taková upřímná, skoro až moc.
   Strážkyně étosu, řečená Krvavá Madla by určitě souhlasila.
   Byla by hrubá chyba peskovat strážce étosu za nějakou tu hromadu mrtvol, za zplanýrování území neetického nepřítele. Nepochybně by souhlasil i Hitler, étos musí být a šmytec.

    1. Nenapsal jsem, že vy jste napsal….
     Jen jsem upozornil, co je to za letadlo. Pro ty, kteří čtou jen titulky a otevřít odkaz je na ně přílišný požadavek.
     Pávek si to svoje nové postavení užívá, letecká akrobacie je krásná záležitost/zážitek. Vyzkoušel jsem na L 39 a je to nezapomenutelné.

     1. Jo jo. Létání je krásné vždycky. A devětatřicítka je krásné letadlo. Trochu jsem ho znal i zevnitř (nejen z kokpitu).

      1. Letěl jsem (kromě civilních linek) i MIG-21, sovětským vojenským vrtulníkem (typ si nepamatuji, jenom ten kravál uvnitř) a od letoška i horkovzdušným balonem. Vyhlídkový let malým letadlem si ještě koupím. Na létací padák si už netroufám.

      2. Tvrdil prý jeden letecký odborník – konstruktér (mám to z druhé, ale důvěryhodné ruky) – když je letadlo krásné, bude i dobré.
       L 39 je příkladem, ale i F 16, když byla před padesáti lety nová, byla vzhledkově (a asi li tecky) úžasná. Mně ten let pilotoval Láďa Šnýdr, na L39 naprostý mistr. Nikdy bych nevěřil, co se s letadlem dá dělat. Byl to ten černý Albatros, provozovaný soukromě v Plzni na Líních, Nahoře mi i „půjčil knypl“, což bylo legrační – nahoru/dolů, doleva/doprava. Pod plynem. Pak si to zase převzal a pustil to (trochu přeháním) střemhlav. Výkruty a tak.
       Nejveseljší byla úvodní instruktáž pro případ katapultáže :-D.

 14. Já pořád nevím, jestli ten Zdechovský, Rakušan a spol. tomu opravdu věří, nebo to dělají z vypočítavosti, jsou někým donucení a zaplacení. Co potom na to jejich svědomí ?

  1. Podívejte se do historie, takových lidí bez svědomí je v ní plno. Náš národ také dal několik výstavních exemplářů. Oni věří, že na ně spravedlnost nedojde a často v minulosti měli pravdu. Že by konali ve prospěch své země věřit nemohou, tomu nevěří ani ten s IQ 107.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *